fbpx

Ste v Liverpoole, máte voľný čas a neviete kam ísť? V našom článku nenájde už návštevu štadióna Anfield, pretože to považujeme sa samozrejmosť a všetko podstatné  o ňom je napísané na našej stránke . Objavili sme pre vás našich 6 tipov čo sa oplatí zažiť a vidieť v Liverpoole. So, let’s talk about SIX baby… 🙂

1. Royal Albert Dock 

Je to po Londýnskych pamiatkach najnavštevovanejšie miesto v Anglicku. V roku 2004 bolo liverpoolské pobrežie vyhlásené Unescom pamiatkou svetového dedičstva. Význam mesta spočíval najmä v rozvoji námorného obchodu a technologického rozvoja dokov. Najznámejším dokom je Albertov dok – prvý uzavretý dok postavený z nehorľavého materiálu a prvá stavba vo Veľkej Británii vybudovaná iba z liatiny, tehál a kameňa. Domy, ktoré sa tu nachádzajú kedysi slúžili ako navijáky pre lode. Počas 2.svetovej vojny bol tento komplex zničený nemeckými leteckými silami. Dnes v sebe ukrývajú luxusné byty,sklady, obchody, kaviarne, múzea ( The Beatles Story – múzeum The Beatles, International Slavery museum – medzinárodné múzeum otroctva ). Neďaleko od Albert doku sa nachádza známa socha Beatlesákov.

albert dock

2. Múzeum Beatles – The Beatles Story

Skupina The Beatles vznikla v roku 1956 a preslávila Liverpool ako nikto iný. Múzeum sa nachádza v Albert Docku. Ocitnete sa v príbehu každého jedného z členov skupiny The Beatles. Biely klavír Johnna Lennona a Yoko Ono, s ktorým sa objavili v klipe Imagine, legendárna žltá ponorka Yellow Submarine, bubny Ringo Staara, prvá gitara Georga Harrisona, to sú všetky predmety, ktoré tu môžete vidieť.

Cenník:

Dospelý £17, študenti £13, deti od 5 do 15 rokov £10

Šikovná rada: Doteraz neviem ako je to možné  ale my sme do tohto muzea dostali cez oficiálny obchod The Beatles, ktorý sa nachádza pár metrov ešte pred vstupom do múzea. Tu sme zišli dolu schodmi na kávu, kde sme  objavili dvere, ktorými vychádzali ľudia (ale aj vchádzali dovnútra ľudia naspäť s toaliet). Keďže sme si mysleli, že si vstup uhradíme niekde aj tam za tými dverami tak sme vstúpili. Postupne ako sme sa razom ocitli v múzeu nám začalo dochádzať, že sme vošli dovnútra exitovými dverami :D. Tak sme absolvovali zadarmo prehliadku až po začiatok, kde sme sa otočili a opäť vystúpili spomenutými dverami :D.

Piano Johna Lennona

3. Cavernpub/ Cavernclub

Objavte miesta, kde začínali The Beatles svoju kariéru

CavernPub

Po celodennej túre po Liverpoole odporúčam navštíviť toto čarovné miesto, kde si doprajte trochu oddychu pri počúvaní koncertov miestnych spevákov. Pivá od 4 libier, skvelá muzika a  úžasná atmosféra je zárukou dokonalého relaxu. Vstup do podniku je zdarma. Pred Cavernom Pubom sa nachádza socha Johna Lennona. Je súčasťou Cavern Clubu. Presný program a cenník a nájdete na oficiálnej stránke podniku

Cavern Club

– nachádza sa oproti Cavern Pubu. Narozdiel od Cavern Pubu sú tu niektoré koncerty spoplatnené. Presný program a cenník a nájdete na stránku podniku Cavernclub

Cavern pub - socha Johna Lennona

4. Liverpoolská katedrála

Rozlohou 5 najväčšiu a dĺžkou 189 metrov vôbec najdlhšiu katedrálu na svete môžete navštíviť práve v Liverpoole. Oficiálne sa volá katedrálny kostol Ježiša Krista. Koncom 19. storočia mal  Liverpool prvého biskupa ale zato  žiadnu katedrálu. Giles Gilbert Scott len 22 – ročný študent vyhral architektonickú súťaž, ktorú v roku 1902 vyhlásili predstavitelia mesta a anglikánskej cirkvi. Základný kameň katedrály položil v roku 1904 kráľ Eduard VII., o dvadsať rokov ju vysvätili, no až v roku 1940 sa tu začali konať pravidelné bohoslužby. Druhá svetová vojna a inflácia spôsobili, že stavba bola kompletne dokončená až v roku 1978, teda osemnásť rokov po Scottovej smrti. Vstup je zdarma.

Šikovná rada: Ak by ste si chceli  vychutnať nádherný výhľad na Liverpool, tak  odporúčame vyviesť sa výťahom za £5,5 na vrch katedrály.

Liverpoolská katedrála

Keďže návšteva Anfieldu  je samozrejmosťou pre každého fanúšika a aj turistu Liverpoolu, tak pravý futbalový fanúšik by nemal vynechať aj návštevu štadióna mestského rivala Everton FC. Štadión je vzdialený 15 minút od Anfieldu príjemnou prechádzkou cez Stanley park and Garden. Atletickými pretekmi v roku  1892 sa  oficiálne otvoril štadión Goodison Park. Prvý futbalový zápas sa tu odohral o 9 dní neskôr, v ktorom domáci futbalisti vyhrali nad Boltonom 4:2. Everton hrával domáce zápasy predtým na Anfielde ale museli odtiaľ odísť kvôli nezhodám o prenájme štadióna. Súčasná kapacita štadióna je 40 157 miest. Pre zaujímavosť v roku 2017 tu odohral zápas 3.kola Európskej ligy slovenský MFK Ružomberok s výsledkom 1:0 pre domácich.

štadión Fc Everton

Všetko podstatné o tom  ako cestovať do Liverpoolu, ako sa prepravovať po Liverpoole, kde sa čo najvýhodnejšie ubytovať nájdeš na našej stránke FC Liverpool