fbpx

Erling Haaland – výnimočný talent od malička- prehľad jeho kariéry

Erling Haaland - štatistiky, kto je to?

Narodil sa v Anglicku a jeho snom je vyhrať anglickú Premier League.

Erling Haaland (originál v nórčine sa píše Erling Braut Håland) je synom bývalého nórskeho obrancu Alf-Inge Hålanda, ktorý vo svojej kariére hrával za Nottingham forrest,  Leeds United a Manchester City. Erling sa narodil 21.júla 2000 v Leedsi a a práve aj preto je veľkým fanúšikom miestneho  Leeds United.  V rozhovore pre nórske noviny Aftenposten, dokonca povedal, že jeho snom  je vyhrať Premier League s Leedsom. Ako trojročný sa s rodinou presťahoval do Nórska.

Začiatky kariéry, V Hoffenheime si musia trieskať hlavu o stôl

Haaland začal svoju športovú kariéru v akadémii vo svojom domovskom mieste v  Bryne. Počas sezóny 2015 – 16 odohral Haaland za rezervný tím Bryne 14 zápasov, v ktorých strelil 18 gólov. Jeho výkony pozorne sledovali aj tréneri prvého tímu, za ktorý debutoval vo svojich 15 rokoch. Bolo to presne 2. mája 2016 v divíznom zápase proti Ranheimu. Za Bryne odohral celkovo 16 zápasov. Počas tohto obdobia absolvoval neúspešnú skúšku nemeckom klube TSG 1899 Hoffenheim, kde si asi dodnes dobre spytujú svedomie 🙂
Erling Halaand - Bryne

Ligová premiéra, 1. gól v lige, 4 góly za 17 minút

1. februára 2017 prestúpil Erling Haaland z Bryne do Molde. O dva mesiace neskôr odohral za Molde svoj prvý zápas v nórskom pohári proti Volda TI. Haaland v ňom strelil svoj prvý gól v drese nového zamestnávateľa a jeho tým vyhral 3:2. Ligový debut zaznamenal 4. júna 2017, keď v 71. minúte nastúpil na ihrisko ako náhradník proti Sarpsborg 08. Po 65 sekundách na ihrisku dostal žltú kartu.  V 77. minúte strelil svoj prvý gól nórskej najvyššej súťaži , ktorý bol navyše s prívlastkom víťazný. Haaland odohral vo svojej prvej sezóne 2017 v drese Molde 20 zápasov, v ktorých strelil 4 góly. V sezóne 2018 odohral za Molde ďaľšich 30 zápasov s bilinciou 16 gólov. Pamätný je najmä zápas proti Brann Bergen dovtedy suverénovi ligy. Za 17 minút a 4 sekundy strelil neuveriteľné 4 góly.  Na zápase bol aj agent Manchestru United. Vtedajší tréner Molde Fk Ole Gunnar Solskjær po zápase prirovnal jeho štýl k štýle Romera Lukkaku.

Erling Haaland Molde štatistikyerling haaland a ole solksjaer

Red Bull Salzburg

Rakúsky veľkoklub Red Bull Salzburg oznámil v auguste 2018, že Erling Haaland sa od 1. januára 2019 stane jeho novou 5 ročnou posilou . Za rakúšanov však stihol odohrať iba 27 zápasov, v ktorých nastrielal 29 gólov a zaznamenal 4 hattricky. V lige majstrov strelil gól v piatich po sebe idúcich zápásoch a zaradil sa medzi hráčov ako Alessandro Del Piero, Serhiy Rebrov, Neymar, Cristiano Ronaldo a Róbert Lewandowski, ktorým sa to podarilo taktiež.

Erling Halaand - štatistiky salzburg

Erling Halland Salzburg

Prestup do Borussie Dortmund

Pár dní pred zimným prestupovým obdobím podpísal Erling Haaland 4,5 ročnú zmluvu s nemeckým gigantom Borussia Dortmund. Prestupová čiastka sa pohybovala na úrovni 20 miliónov eur. Za Borussiu debutoval  proti Augsburgu v 18.kole nemeckej ligy už 18. januára 2020. Na ihrisko nastúpil ako náhradník v 56.minúte a za 23 minút stihol streliť hattrick. Po Pierre-Emerickovi Aubameyangovi sa stal druhým hráčom v histórii Dortmundu, ktorý zaznamenal tri góly v debute. A góly pribúdali a pribúdali a pribúdať aj v Haalandovom prípade istotne budú. Nerád píšem o aktuálnych štatistikách až kým hráč neuzatvorí svoju kapitulu v danom tíme. Ak by vás to predsa len zaujímalo tak všetky prehľadné informácie a štatistiky nájdete na najznámejšom portáli o futbale Transfermarkt. Taktiež tám nájdete aj štatistiky zápasov odohratých v národnom tíme Nórska.

Erling Halaand - Borussia dortmund

Zlatan Ibrahimovič,otec a Ole Gunnar Solskjaer

„Mám veľa vzorov, ku ktorým som vzhliadal, ale Zlatan Ibrahimovič je ten najväčší. Ten spôsob, akým sa stal dobrý, ten spôsob, akým hrá – a je zo Škandinávie. Niekto to po ňom predsa musí prevziať.” uviedol v rozhovore pre Redbull.

Ibrahimovič vo svojej kariére hrával za veľké tímy ako Barcelona, Manchester United, PSG, Juventus, Inter či AC Miláno. Erling Haaland má potenciál na to, aby kráčal v Zlatanových šľapajáchj. Okrem otca vďačí za svoj úspech aj Solksjerovi.

„Je to výborný človek aj tréner. Mal na môj život veľký vplyv, naučil ma veľa. Je jedným z dôvodov, prečo som tam, kde som”
Túto sezónu už určite do Dortmundu nepôjdeme, ale tú nasledujúcu ak by sa situácia okolo koronavírusu dala do poriadku, tak sa pôjdeme pozrieť do  Dortmundu aj my. Jeden z dôvodov (okrem neopakovateľnej atmosféry) je práve aj tento nórsky mladík. Ak by ste mali záujem sa k nám pripojiť,  napíšte nám už teraz. V prípade záujmu iba o vstupenky nás taktiež môžete kontaktovať

 

Menu