fbpx

Futbalová kniha, darček pre futbalistu

Máte doma futbalového nadšenca a rozmýšľate nad tým čo by ste mu mohli darovať ako darček pod Vianočný stromček, k narodeninám alebo len tak, že ho chcete potešiť? Kniha je darček, ktorý poteší vždy a preto som rozhodol navštíviť kníhkupectvá a zmapovať publikácie s futbalovou tematikou. Jedna kniha ma dokonca zaujala až tak, že som si ju musel aj hneď kúpiť. Tu je zopár mojich tipov.

1.Futbalový atlas sveta – Ivan Truchlík

Ak máte doma druhého Marcela Merčiaka, tak táto futbalová encyklopédia nesmie chýbať v jeho zbierke. Kniha je monumentálnou ucelenou futbalovou encyklopédiou, ktorá na slovenskom trhu nemá obdobu. Kniha váži 4,3 kg. Autor rozdelil svet podľa geografického kľúča s prihliadnutím na členstvo krajiny v konkrétnej kontinentálnej futbalovej federácii a postupne sa venuje každej z 209 členských krajín FIFA a okrajovo aj oblastiam, ktoré do medzinárodnej futbalovej federácie nepatria. Pri každej krajine sú štruktúrované kapitoly týkajúce sa reprezentácie, ligovej súťaže s bližšími informáciami o najlepších kluboch a medailóny najväčších osobností. Nechýbajú ani rôzne zaujímavosti a súhrn výsledkov z kvalifikácií i záverečných turnajov majstrovstiev sveta, kontinentálnych šampionátov či Pohára konfederácií. Čitateľ tak získa prehľad o najlepších súčasných i bývalých legendárnych hráčoch či kluboch nielen pri futbalových mocnostiach typu Anglicka alebo Brazílie, ale aj pri futbalovo menej vyspelých krajinách. Futbalový atlas sveta navyše obsahuje logá klubov i federácií a viac ako 2000 fotografií, z ktorých najmä tie, čo pochádzajú z dôb dávno minulých, sa dajú zaradiť medzi unikátne. Pri každom štáte je celostránková mapa s vyznačenými sídlami najlepších futbalových klubov.

Darček pre futbalistu:  Knihu Futbalový atlas sveta od Ivana Truchlíka si môžete kúpiť za 24,99€

Kniha Futbalový atlas sveta

2. Futbalové arény súčasnosti a budúcnosti – Ladislav Harsányi

Osobne som si kúpil od pána Harsanyiho knihu Futbalové chrámy ale tá je momentálne už vypredaná a preto prišiel na trh v roku 2019 s novšou verziou Futbalové arény súčasnosti a budúcnosti. Bohato ilustrovaná kniha s informáciami o svetových a našich štadiónoch, ktorá poteší každého nadšenca.

Darček pre futbalistu: Knihu Futbalové arény súčasnosti a budúcnosti si môžete kúpiť za 9,41€

Kniha Futbalové arény

3. Ms vo Futbale 2018 – Mojmír Staško 

Túto knihu hoci som prešiel 3 kníhkupectvá som v regáloch nenašiel a preto ani žiadna fotka.  Je to  už tradične rokmi overená kvalita od Mojmíra Staška. Futbalová kniha pre tých, ktorý si chcú zaspomínať na posledné Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa uskutočnili v roku 2018 v Rusku. Vhodný darček pre zberateľov, ktorý si chcú doplniť svoju zbierku s predchádzajúcich majstrovstiev  Európy alebo majstrovstiev sveta.
Na 128 stranách s množstvom fotografií nájdu bohatý prierez kvalifikáciou na MS 2018 vo všetkých kontinentálnych zónach a pohľad na dianie počas samotného šampionátu. Zachytený je každý jeden zápas, ale aj momenty, ktoré dianie na MS sprevádzali – Kaneho gólostroj, Neymarove teatrálne divadlá, precitnutie obhajcu z Nemecka, Maradonove eskapády, sklamanie Argentíny, Modričov vzostup či francúzske chvíle veľkého triumfu… Knižnú publikáciu uzatvára bohatá štatistická časť. Určite by nemala chýbať v knižnici tých, ktorí majú radi futbal. Publikácia štýlom i spôsobom zostavenia nadväzuje na predchádzajúce „šampionátové“ knihy, ktoré majú medzi čitateľmi obľubu.

Darček pre futbalistu : Knihu Ms vo futbale 2018 od Mojmíra Staška si môžete kúpiť za 16,06€

TIP:  Je tu aj oveľa lacnejšia a veľmi kvalitná alternatíva iba za 3,8€ od Michala Zemana Rusko 2018. Táto kniha donedávna stála 18€ (v niektorých obchodoch stále tak stojí).

Kniha Rusko 2018 Majstrovstvá sveta vo futbale

4. Marek Hamšík – Neapolská odysea

Čerstvá novinka, ktorá vyšla 7.novembra 2019. Futbalista Marek Hamšík, rodák z Banskej Bystrice, dobyl taliansky Neapol. Jedenásť a pol roka (od júna 2007) pôsobil v belasom drese tamojšieho prvoligového klubu SSC, kde sa vypracoval na kľúčového hráča. Za čias trénerov Beníteza a Sarriho bol kapitánom mužstva. V tejto knihe sa vyznal z nadštandardnej vernosti klubu. A hoci od februára 2019 je už hráčom čínskeho klubu Ta-lien I-fang, Neapol navždy zostane jeho láskou.

Futbal je Hamšíkov osud. Obetavosť rodičov a bezpodmienečná láska k lopte od útleho veku ho vystrelili na dráhu, ktorá vyvrcholila práve pôsobením v Neapole. Dlhoročný slovenský reprezentant opisuje, ako vychádzal s bežnými obyvateľmi mesta, so spoluhráčmi, s kamarátmi a rodinou a spomína aj na nezabudnuteľné zápasy, góly, radosti aj sklamania veľkolepej etapy prežitej v meste, ktoré označuje za svoj druhý domov.

Darček pre futbalistu: Novinku Marek Hamšík – Neapolská odysea  si môžete kúpiť za 16,06€

Kniha Marek Hamšík - Neapolská odysea

5. Autobiografie svetových futbalových osobností

Ak je váš futbalista fanúšikom Manchestru United tak určite by ho potešila autobiografia Sir Alexa Fergusona – Môj život.

Darček pre futbalistu:  Knihu Alex Ferguson – Môj život si môžete kúpiť za 13,36€

Kniha Alex Ferguson - Môj život

Tak ako pre fanúšika Manchestru United je povinné čítanie autobiografia Alexa Fergusona, tak pre fanúšika FC Liverpoolu je bibliou autobiografia legendy  Stevena Gerarda – Môj príbeh.

Darček pre futbalistu:  Knihu Steven Gerrard – Môj príbeh si môžete kúpiť za 12,89€

Kniha Steven Gerrard - Môj príbeh

Veľmi zaujímavou knihou je taktiež autobiografia Johana Cruyffa – Moja filozofia futbalu.  Bol jedným z najväčších hráčov futbalovej histórie. Stal sa synonymom totálneho futbalu a jeho filozofia futbalu sa stala legendárnou.

Darček pre futbalistu: Knihu Johan Cruyff – Moja filozofia futbalu si môžete kúpiť za 14,24€

Darček pre futbalistu Kniha Johan Cruyff

6. **Môj tip**  Zlatý Belehrad – Mojmír Staško

Priznám sa, o tejto knihe som doteraz nevedel. Narazil som na ňu až teraz popri hľadaní kníh do tohto článku. A zaujala ma hneď na prvý pohľad svojím  pútavým obalom. Nie nadarmo sa vraví obal predáva. Ale v tomto prípade nielen obal. Popri listovaní ma kniha svojím dokonale spracovaným obsahom zaujala natoľko, že som si ju rovno musel kúpiť. Myslím si, že táto kniha by nemala chýbať v knižnici vášho dedka, otca alebo aj priateľa, a dokonca aj každého mladého futbalistu. Jednoducho povedané, ďalšia kvalitne odvedená práca od Mojmíra Staška.

Rok 2016 je rokom 40. výročia slávneho triumfu futbalistov Československa na ME 1976 v Belehrade. Ich cestu mapuje knižná publikácia Zlatý Belehrad 1976, ďalšie dielo z edície Športové legendy, pod ktoré sa tentoraz podpísala dvojica Mojmír Staško – Tomáš Černák. Až 350 – stranové dielo s vyše 350 fotografiami prináša nielen vyrozprávanie príbehu legendárneho tímu, ale aj spomienky po štyroch desaťročiach z úst jeho všetkých žijúcich členov!

Teda Viktora, Vencela, Panenku, Nehodu, Masného, Polláka, Jozefa Čapkoviča, Ondruša, Pivarníka, Módera, Galisa, Švehlíka, Jurkemika, Štambachera, Dobiaša, Michalíka, Biroša, P. Herdu, trénera Vengloša, ako aj tých, ktorí hrali v kvalifikácii (Petráš, Varadin), mohli sa dostať na šampionát (Barmoš). Ba aj tých, ktorí obliekali dresy iných reprezentačných tímov (Geels, W. van de Kerkhoff, Schrijvers, Hölzenbein, D. Müller, Oniščenko, Fomenko, Lovčev, Pfaff, Tomaszewski, Ačimovič…).

Na niektorých častiach si vyložene zgustnete. Viete, že slávny Johan Cruyff si stihol zapáliť cigaretku aj pred semifinálovým zápasom ME? Viete, prečo Antonín Panenka ako jeden z mála nemal pri fotení sa s trofejou na sebe západonemecký dres? Ako to bolo v skutočnosti s rozhodnutím o penaltovom rozstrele? Pikantné sú aj spomienky Stanislava Terebu, na ME jediného akreditovaného fotografa z ČSSR o tom, aké problémy mal, keď tím v západonemeckých dresoch nafotil.

Súčasťou knihy, ktorá prináša množstvo doteraz neznámych faktov, je bohatá štatistická časť a časť, v ktorej sú profily zlatých medailistov. Cenná publikácia z vydavateľstva Sport Legal, ktorú napriek množstvu strán prečítate na jeden dych, by vo vašej knižnici nemala chýbať.

Kniha Zlatý Belehrad 1976

Darček pre futbalistu: Knihu Zlatý Belehrad od Mariána Staška si môžete kúpiť za 18,81€

Môj záver

Kníh s futbalovou tematikou na trhu je veľa. Niektoré sú lepšie spracované, niektoré horšie. Osobne nemám moc rád knihy o hráčoch, ktorí sú stále aktívni ako hráči v kluboch a v podstate ich hráčska kariéra nie je ukončená (mne tie knihy prídu neúplné) – takých sa nachádza na trhu veľa, napr. o Lionelovi Messi, Cristianovi Ronaldovi a pod. (pozn. rád si ich knihu kúpim, ale až po ukončení ich hráčskej kariéry). Nájde sa tu aj veľa kvalitných kníh zo slovenského prostredia o našich hráčoch, kluboch a štadiónoch, ale o tom bude samostatný článok. Spísal som taký základ, podľa mňa, kvalitných kníh vhodných ako darček pre futbalistu a je už na vás čo si nakoniec vyberiete.

Ak vás žiadna kniha nezaujala  prečítajte si článok o 5. tipoch na darčeky pre futbalistu.

Ak ste si predsa len nič nevybrali z mojich tipov, môžete darovať futbalovú vstupenku. Napíšte nám a spoločne niečo vymyslíme.